To materiał, który określić można jako stosunkowo tani i jednocześnie bardzo wygodny, gdy chodzi o zastępstwo dla deskowania ścian fundamentów czy piwnic. Drewno nam nie będzie potrzebne a to sprawi, że szybciej będzie można wszystko wykonać.

Pustaki szalunkowe przygotowuje się z betonu kruszywowego, który będzie miał 50 cm długości, 25 szerokości 20 cm wysokości. Niekiedy produkowane są także większe pustaki. Między ścinkami znajdują się otwory, które wypełnione zostaną betonem. Produkty takie określa się jako szalunek tracony. Poza pustakami tradycyjnymi dość często pojawiają się także rozwiązania w postaci pustaków narożnych, które pozwalają dobrze połączyć ściany wewnętrzne oraz zewnętrzne.

Jeden pustak będzie ważył pomiędzy 18 a 25 km. Zużywa się ich do 10 na metr kwadratowy ściany. Kosztują około 4-6 złotych za sztukę.

Kiedy będą stosowane?

Przede wszystkim nadają się do stosowania tam, gdzie były do tej pory realizowane betonowe ściany z użyciem drewnianych szalunków. Zamiast deskowania stosuje się pustaki, co gwarantuje, że prace trwają krócej i będą łatwiejsze. Unikamy również kłopotu jakim będą odpady, które zostaną po szalunkach.

W domach mieszkalnych z pustaków szalunkowych będzie się wykonywać ściany fundamentów oraz piwnic. Mogą one przydawać się do budowy zewnętrznych oraz wewnętrznych ścian nośnych, które także muszą mieć większą wytrzymałość. Będą również wykorzystywane do przygotowywania ścian szybów windowych, ogrodzeń czy murów oporowych.

Wykonanie fundamentów

 

Jak się z nich buduje?

Pustaki ustawia się na ławach fundamentowych z przekrojami 50x50 albo 40x40 bądź też na płycie betonowej. Łączone będą na sucho bez używania zaprawy, co staje się możliwe dzięki zamkom, które profilowane będą na ściankach. Tak jak inne pustaki układane będą one na mijankę z przesunięciem o połowę długości. Gdy ściana będzie miała około metr wtedy wykonuje się jej betonowanie. Otwory w pustakach wypełnia się betonem klasy C15. Może być tam wprowadzone tradycyjną metodą albo z użyciem pompy do betonu. Mieszanka nie może być zbyt gęsta, by gwarantować skuteczne wypełnienie otworów. Beton będzie się zagęszczać ręcznie albo mechanicznie. Gdy mieszanka jest gęsta będzie można rozpocząć budowanie kolejnej ściany.

W trakcie budowania wysokich ścian konieczne mogą być także zbrojenia pionowe bądź poziome. W pustakach są wgłębienia, które pozwalają na układanie prętów zbrojeniowych. Ścian takich nie będzie trzeba tynkować przed układaniem izolacji wodochronnej. Takie ściany same w sobie są wystarczająco równe.

Jeśli przygotowuje się tak ławy fundamentowe będzie trzeba dbać o ich dobre poziomowanie. Inaczej, jeśli nie będzie takiego poziomowana okaże się, że ściany wychodzą nierówne. Pustaki stawia się na zaizolowanych ławach na sucho bez używania zaprawy. Nie będzie wtedy możliwości korygowania nim zaprawa zwiąże, co będzie możliwe natomiast przy zwykłych klasycznych bloczkach.