Jeśli ktoś będzie chciał budować zbiornik wodny ma do dyspozycji kilka podstawowych używanych najczęściej materiałów. Każdy taki materiał ma swoje zalety i wady. Można je omówić na podstawie oczka wodnego, które jest najczęściej występującym zbiornikiem wodnym.
Obecnie do budowy używa się najczęściej folię PCV. Najczęściej ma ona grubość pomiędzy 0,5 a 1,5 mm. Łatwa w rozścieleniu, choć może być problem z tym by poradzić sobie z fałdami, które będą się pojawiać w trakcie układania. Można jednak dzięki niej tworzyć nawet duży zbiornik. Standardowa cena za metr to mniej więcej 10 złotych więc jest to rozwiązanie stosunkowo tanie. Trzeba jednak zauważyć, że po zmianie wody flora bakteryjna będzie mocno zubożona, chyba, że folia będzie miała chropowatą powierzchnię. Ma także niską odporność na urazy mechaniczne.
Folia PCV
Dobre jakościowo folie, pewnych marek będą miały okres gwarancji, który wynosił będzie 10 lat. Jeśli komuś będzie zależeć na naturalności zbiornika najlepszym rozwiązaniem będzie glina/ił oczyszczona z wszelkich zanieczyszczeń również z kamieni. Dno i ścianki są takie same jak w naturze. To będzie wpływać korzystnie na florę bakteryjną, która będzie się utrzymywać nawet po zmianie wody. Fauna i flora będzie się dodatkowo lepiej rozwijać. Jednak taka metoda ma dużą wadę, ponieważ wymagać będzie podmokłego terenu i dlatego nie będzie nadawała się do zastosowania na miejscach suchych, gdzie woda będzie ściągana przez grunt. Przeźroczystość wody może nie być doskonała szczególnie ze względu na glinę mąconą przez ryby, szczególnie karpiowate może mieć ona odcień kakaowy. Kolejną wadą będzie również przerastanie warstwy gliny przez korzenie roślin co sprawia, że zwiększona będzie przepuszczalność wody.
Membrana EPDM
Membrana EPDM będzie dużo bardziej wytrzymała i bardziej rozciągliwa niż folia PCV. Nadaje się ona do sklejania na gorąco i na zimno. Wykonana z syntetycznego kauczuku. Można liczyć na to, że będzie dobrze się sprawować nawet przez 30 lat. Znacznym minusem będzie jednak to, że cena jest nawet trzy razy wyższa niż folii PCV. Gdyby nie koszt prawdopodobnie byłoby to bezkonkurencyjne rozwiązanie, gdy chodzi o metody izolacji wody od gruntu.
Odlewanie betonowego oczka będzie zapewniać bezpieczeństwo przed przedziurawieniem przez gryzonie, co niestety nadal może się zdarzyć. Ta metoda jest jednak droga a po jakimś czasie może dojść do rozszczelnienia przez wrastające korzenie. Dodatkowo będzie to wpływał na alkalizowane wody, co często uniemożliwia utrzymanie kwasolubnych roślin. Dlatego czasami lepszą opcją będzie siatkobeton.
Tworzywa sztuczne
Ostatni materiał to gotowe odlane formy z tworzyw sztucznych. Nadają się one na mały przydomowy zbiornik. Nie będzie trzeba się martwić o formowanie, ponieważ wszystko będzie gotowe do wykorzystania. Taka opcja będzie łatwa w montażu, odporna na gryzonie. Minusem będzie to, że takie rozwiązania proponowane są praktycznie zawsze w niewielkich rozmiarach i małej głębokości, dlatego ryby mogą być tam wyłącznie sezonowo, zimą potrzebują bowiem minimum metra głębokości, by przetrwać.