Jeśli ktoś chce zbudować zbiornik wodny będzie miał do dyspozycji kilka powszechnie używanych materiałów. Praktycznie każdy materiał ma tutaj swoje wady i zalety. Możemy je omówić w oparciu o oczko wodne, które obecnie jest najczęściej występującym zbiornikiem wodnym.
Folia PCV
Obecnie powszechnie do budowy wykorzystuje się folię PCV. Najczęściej będzie tutaj grubość pomiędzy pół a półtora milimetra. Będzie łatwa w rozścieleniu, choć może być problem, gdy chodzi o pojawiające się fałdy, które będzie trudno wyrównać. Można jednak dzięki niej stworzyć nawet duży zbiornik, będzie można sobie z nim poradzić. Folia jest także tania, co wpływa na jej popularność około 10 złotych za metr. Trzeba jednak zauważyć, że po zmianie wody flora bakteryjna będzie zubożona, chyba że folia będzie miała chropowatą powierzchnię. Ma także niską odporność na urazy mechaniczne. Dobra jakościowo folia powinna mieć około 10 lat gwarancji. Jeśli komuś zależy na naturalności zbiornika najlepsza opcją będzie glina, która oczyszczona będzie z zanieczyszczeń i kamieni.
Dno i ścianki są również takie same jak w naturze. To może wpłynąć korzystnie na florę bakteryjną, która będzie się utrzymywać nawet po tym jak nastąpi zmiana wody. Fauna i flora będzie się dodatkowo lepiej rozwijać. Jednak taka metoda ma też wadę, ponieważ konieczne będzie naturalne podmokłe podłoże i dlatego nie będzie można takie rozwiązania zdecydować się na zastosowanie w miejscu suchym, gdzie woda jest wyciągana przez grunt. Przeźroczystość wody może być trudna do utrzymania ze względu na to, że będzie glina mącona przez ryby szczególnie karpiowate i może przybierać odcień kakaowy. Kolejną wadą stanie się również przerastanie gliny przez korzenie roślin co sprawi, że przepuszczalność wody będzie większa.
Membrana EPDM
Inne rozwiązanie to membrana EPDM, która będzie dużo bardziej wytrzymała i bardziej rozciągliwa niż folia PCV. Nadaje się do sklejenia na gorąco i na zimno. Tworzona jest z syntetycznego kauczuku. Można również liczyć na jej świetną trwałość sięgającą nawet 30 lat. Minusem będzie jednak to, że cena będzie kilka razy wyższa niż folii PCV. Gdyby nie koszt prawdopodobnie to rozwiązanie byłoby najbardziej popularne.
Odlewanie betonowego oczka również jest możliwym rozwiązaniem i będzie gwarantować bezpieczeństwo przed przedziurawieniem przez gryzonie, co może się zdarzyć przy folii. Ta metoda będzie jednak droga a z czasem również dojdzie do rozszczelnienia ze względu na wrastające korzenie. Minusem, będzie również alkalizowane wody, co sprawi, że trudno będzie utrzymać rośliny kwasolubne. Dlatego czasami lepsza opcją będzie siatkobeton.
Tworzywa sztuczne
Ostatni możliwy do wykorzystywania materiał to gotowe odlane formy z tworzyw sztucznych. Nadają się one do przygotowania małych przydomowych zbiorników. Nie będzie trzeba się również martwić o formowanie, ponieważ wszystko będzie gotowe do wykorzystania. Taka opcja będzie prosta w montażu i odporna na gryzonie. Minusem będzie jednak to, że takie rozwiązania są raczej w małych rozmiarach i mają małe głębokości, dlatego ryby będzie można tam wyłącznie sezonowo hodować, zimą potrzebują do przetrwania większych głębokości.