Klucze dynamometryczne mają swoje zastosowanie w przykręcaniu śrub, co do których jest przygotowana ściśle określona specyfikacja dotycząca czasu ich przykręcenia. Czas ten, bądź też moment, w świecie fizycznym nosi nazwę momentu siły. Wyraża się on poprzez iloczyn wartości siły oraz jej ramienia. Przekładając to na zasadę działania klucza, jest to wartość, która wynika z siły, która została użyta do przykręcenia śruby oraz długości danego narzędzia.

Specyfikacja każdego z nich posiada inne parametry minimalnego oraz maksymalnego momentu siły. Te najsłabsze, są wykorzystywane do przykręcania śrub z momentem wynoszącym 10Nm. Jest to stosunkowo mała siła, którą można porównać do siły, z jaką przykręca się element przy użyciu palców. Narzędzia tego typu z najniższej półki cenowej, są możliwe do kupienia za jedne kilka złotych. Natomiast w przypadku bardziej profesjonalnych zastosowań, dobrze jest zakupić elektroniczny klucz dynamometryczny.

To na jaki klucz dynamometryczny powinniśmy się zdecydować, jest uzależnione przede wszystkim od naszych zastosować. Inna siła musi zostać przyłożona do śrub rowerowych, a zupełnie inna jest potrzebna w trakcie remontu silnika samochodowego. Dla osoby początkującej, będącej amatorem, wystarczający jest klucz mający przedział momentu 10-210Nm. Dobrze jest przed zakupem klucza zweryfikować również, jaka firma go wyprodukowała.

Takie klucze sprawdzają się doskonale w zastosowaniach typowo zarobkowych. Klucze dynamometryczne mogą służyć w wulkanizacji, ale przydatne okazują się być również w przydomowym garażu. Narzędzia te mają bardzo różnorodny zakres cenowy, na rynku można znaleźć nawet narzędzia, które kosztują kilka tysięcy złotych. Czym zatem również się te za kilka złotych od tych, które można kupić za kilka tysięcy? Zdecydowanie różnica polega na zakresie. Te z najwyższej półki cenowej, są w stanie przykręcić śrubę z momentem wynoszącym nawet 10 tysięcy Nm. Płaci się również dodatkowo za świadectwo kalibracji, co daje gwarancję, że wszystkie odczyty klucza są prawidłowe, a on sam nie spowoduje żadnych uszkodzeń śrub, które wynikać by mogły z przeciągnięcia. Jednak dobrej jakości narzędzie, które sprawdzi się w przypadku wielu prac, można obecnie kupić nawet za 200 złotych. Szukasz klucza dynamometrycznego o momencie 10-210 Nm? Sprawdź ofertę na https://dynamometryczne.pl/ >>

W jaki sposób można skalibrować klucz dynamometryczny?

Raz w roku, bądź też po 5 tysiącach użyć klucza, powinien zostać on odpowiednio skalibrowany. Można w tym wypadku skorzystać z jednego z trzech możliwych rozwiązań. Zdecydowanie najbardziej pewnym rozwiązaniem jest oddanie klucza do serwisu, gdzie wszystko zostanie wykonane za nas. Koszt takiego serwisu waha się od kilkudziesięciu złotych, aż do kilkuset. Jednak za te pieniądze otrzymamy gwarancję oraz certyfikat skalibrowania. Można również zakupić specjalne urządzenie, dzięki któremu można dokonać takiej kalibracji w domu. Koszt takiej maszyny to około 1000 złotych. Za kilka monet można natomiast stworzyć swój własny układ pomiarowy. Nie daje on całkowitej gwarancji, jednak na domowy użytek jest wystarczający.

Socialmedia

Warte uwagi

Jak położyć panele winylowe na starych...

Aby wymienić podłogę, nie trzeba przeprowadzać gruntownego remontu. Laminat winylowy można położyć na istniejące płytki w szybki i łatwy sposób. Pokażemy Ci krok po kroku, jak to...