Ogród, znajdujący się obok domu, może okazać się doskonałym miejscem, w którym będzie się chętnie spędzało wolny czas. Jego rozmiar nie ma znaczenia – naprawdę istotne jest otoczenie natury i roślin. W każdym przydomowym zielonym zakątku można odkryć coś niezwykłego i przypisać mu ciekawą historię. Co zrobić, aby ta niezwykłość była romantyczna?
Romantyczne ogrody to pozostałość z XIX-wiecznej Anglii, gdzie pojawiły się po raz pierwszy. Od tamtego czasu są bardzo popularne szczególnie wśród tych, którzy uwielbiają nostalgiczne widoki. Główny aspekt, który kojarzy się z romantyzmem w ogrodzie, to jego indywidualność. Podczas tworzenia własnego ogrodu w takim stylu warto skupić się na kilku sprawach.
Roślinne barwy i zapachy
Atmosfera danego ogrodu zależy w przeważającej mierze od tego, jaka roślinność się w nim znajduje. Przypisuje się im funkcję demarkacyjną – oddziela od hałasu, dając spokojne, zaciszne miejsce. Aby takie odizolowanie osiągnąć, przyda się zasadzenie bluszczu, pnączy i wielu krzewów (jaśminowców, bzów, rododendronów). Można też wybrać rośliny strzyżone – cisy czy bukszpany. Najważniejszym elementem powinien być trawnik – w pełni naturalny (zapewni mu to nieregularna linia brzegowa, ponieważ asymetryczność odpowiada za naturalność).
Elementem koniecznym dla romantycznego ogrodu są oczywiście róże. Przydadzą się tutaj odmiany pnące albo takie, które kwitną w różnych okresach, dzięki czemu pięknymi kwiatami będzie można się zachwycać od wiosny do jesieni. Sadzenie roślin powinno się odbywać piętrowo – z tyłu wyższe, z przodu niższe. Swobodne sadzenie także przyniesie dobry efekt. Przyda się ponadto naturalna zieleń uzupełniona o pastelowe kolory, wpływające na atmosferę przytulności. Aromatyczne, pięknie pachnące zioła także odegrają istotną rolę w tworzeniu klimatu romantycznego ogrodu. Podobną funkcję spełnią rośliny użytkowe: maliny, jeżyny, truskawki.
Dodatki dla małej architektury
W romantycznym ogrodzie nie może zabraknąć specjalnych dodatków charakterystycznych dla małej architektury. Takie specjalnie dobrane elementy będą świetnie wyglądać szczególnie przy ścieżkach, tarasach, alejkach. Można użyć na przykład kostki Polbruk Petra, która została specjalnie przygotowana, aby układać z niej wyjątkowe i eleganckie powierzchnie. Takie układanie jest bardzo dokładne. Aby uzyskać efekt bardziej nostalgiczny, można skorzystać z propozycji Polbruk Country. Efekt tej kostki jest uzyskany dzięki połączeniu postarzałej faktury z melanżami barw. Sprawdzi się przy budowaniu małych murków i schodków, które dodadzą ogrodowi albo ogrodowej ławeczce jeszcze większego uroku.
Nostalgiczny, romantyczny klimat można uzyskać także poprzez użycie pergoli i trejaży z pnącymi roślinami. Przyda się także sadzawka z wodą, fontanna albo przenośne oczko wodne. Obok nich można umieścić ozdobne wazy, rzeźby albo poidło dla ptaków. Stylu całości dodadzą białe kute meble ogrodowe. Wszystkie detale są odpowiedzialne za stworzenie odpowiedniej atmosfery w ogrodzie zaaranżowanym na styl romantyczny.