Jednym z najmodniejszych trendów jest wykorzystywanie do aranżacji wnętrz surowców naturalnych. Umieszczane na sufitach i ścianach wykładziny z włókien konopnych, płótna lub juty spotkać można coraz częściej w restauracjach, salonach spa i innych obiektach użyteczności publicznej. Obecnie najbardziej popularne ze wszystkich materiałów eko są panele dekoracyjne z drewna. Czym się charakteryzują?
Naturalny design
Dekoracyjne panele z drewna cechuje niepowtarzalny design. Dotyczy to zwłaszcza tych modeli, które zamiast mazerunku, eksponują naturalne słojowanie, podkreślone delikatnym wybarwieniem. Jako materiał ponadczasowy, towarzyszący ludzkości od zarania dziejów, drewno doskonale sprawdza się zarówno przy aranżacji klasycznych, jak i współczesnych wnętrz. Tego typu panele, oprócz wyjątkowych walorów ozdobnych, pełnią również funkcję izolacyjną. Nie tylko cieplną, ale przede wszystkim akustyczną.
Hałas jako utrapienie współczesnej cywilizacji
Hałas kojarzy się przede wszystkim z wysokim poziomem natężenia dźwięków. Są to jednak również wszelkie uciążliwe odgłosy wpływające niekorzystnie na psychikę ludzi i towarzyszących im zwierząt. Dotyczy to zarówno dźwięków przychodzących z zewnątrz, ale i tych odbijających się echem wewnątrz pomieszczeń.
W mieszkaniach prywatnych są to między innymi dobiegające zza ściany odgłosy głośnej muzyki lub prowadzonych przez sąsiada remontów. W biurze natomiast - płynący nieustannie do uszu pogłosowy mix pracującej kserokopiarki, brzęku kluczy, sygnałów telefonów czy stukotu obcasów.
Norma akustyczna
Destrukcyjny wpływ hałasu na kondycję psychofizyczną dostrzeżono na świecie już dawno. Zarejestrowano, że poprawa akustyki biur i pomieszczeń pracowniczych, wpływa bardzo korzystnie na wydajność i zadowolenie pracowników. Komfort, jaki daje izolacja akustyczna wnętrz w warunkach domowych, można zauważyć czytając wpisy na forach internetowych, umieszczane przez osoby, które zastosowały wygłuszenie mieszkań za pomocą materiałów naturalnych.
W Polsce problem hałasu dostrzeżono dość niedawno. W styczniu 2108 roku wprowadzono specjalną normę PN-B-02151-4:2015-06, zwaną normą pogłosową. Od tamtego czasu przy projektowaniu oraz wznoszeniu nowych budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, należy przestrzegać określonych wytycznych związanych z akustyką. Dotyczy to budownictwa współczesnego. W kamienicach i blokach mieszkalnych wybudowanych wcześniej, w celu wygłuszenia pomieszczeń, warto zastosować dekoracyjne panele z drewna.
Dekoracyjne panele 3D
Panele dekoracyjne wspaniale komponują się na ścianie, jednocześnie spełniając funkcję izolacji akustycznej. Trójwymiarowe moduły wykonane z drewna mają właściwości pochłaniające i rozpraszające dźwięki. Chronią od hałasu z zewnątrz, a ich struktura zapobiega rozprzestrzenianiu się niepotrzebnych szumów pogłosowych wewnątrz pomieszczenia.
Przykładem atrakcyjnych wizualnie i zarazem funkcjonalnych modułów izolujących pomieszczenie akustycznie są dekoracyjne panele 3D EHØ. Trójwymiarowa tekstura surowego drewna bukowego lub dębowego, pełni rolę dyfuzora i absorbera uciążliwych dźwięków, będąc jednocześnie oryginalnym motywem ozdobnym na ścianie mieszkania lub biura. Więcej na muteboards.pl