Folie hydroizolacyjne znajdują wiele zastosowań szczegółowych w nowoczesnym budownictwie. W zależności od ich wytrzymałości można stosować je jako zabezpieczenie przed wodą i wilgocią dla fundamentów, tarasów, na ścianach piwnic i w innych częściach domu. Zadaniem folii hydroizolacyjnej jest zazwyczaj blokowanie przepuszczania wody oraz pary także w sytuacjach nacisku na nie słupa wody.
Wybranie odpowiedniej folii zagwarantuje nam skuteczną izolację domu, jeśli tylko zostanie prawidłowo położona. Trzeba tutaj zwracać szczególną uwagę na wytrzymałość folii hydroizolacyjnej, ponieważ jest to ten element, który decyduje o realnym przeznaczeniu folii.
Rodzaje folii hydroizolacyjnych
Folie hydroizolacyjne można dzielić na wiele bardzo różnych sposobów. Najczęściej wyróżnia się folie płaskie, które przypominają bardzo wytrzymałą folie ogrodniczą, jak równie folie tłoczone, które są grubsze i mają niejednorodną fakturę.
Stosując taki podział, wyróżnia się kilka typów folii hydroizolacyjnych:
I. Folie budowlane
Są to folie najczęściej w kolorze czarnym. Są gładkie i wytrzymałe, stanowią alternatywę dla papy izolacyjnej np. Na ławę fundamentową. Taką właśnie folią wykłada się dno i boki wykopu pod fundamenty. Staranność wykonania wyłożenia przełoży się na to, czy wylewany beton wycieknie do gruntu. Ważne jest wykonanie wywinięcia folii po obu stronach wykopu. Pasy folii powinny być sklejane taśmą samoprzylepną.
II. Folie stosowane w izolacji pionowej
Folie tłoczone, bardzo sztywne, o fakturze układającej się w geometryczne kształty, na przykład kwadraty lub ścięte stożki. Dzięki takiej fakturze pomiędzy folią i izolowanym materiałem powstaje niewielka przestrzeń, która pełni rolę szczeliny wentylacyjnej. Za jej sprawą może spływać woda, a para może się ulatniać. Możliwe jest równoczesne uzyskanie bariery dla wody i pary oraz skutecznej wentylacji. Zazwyczaj tego typu folie stosuje się do hydroizolacja pionowej fundamentów oraz ze ścianami fundamentowymi i piwnicznymi.
III. Folie paroizolacyjne
Wyróżniają się zazwyczaj kolorystycznie. Najczęściej posiadają pigment niebieski, żółty lub biały. Niektóre folie tego typu posiadają domieszkę z aluminium. Takie folie wykorzystuje się przede wszystkim jako element ocieplenia poddaszy. W takim układzie powinny znajdować się pomiędzy ociepleniem poddasz i płytami kartonowo-gipsowymi, by wewnątrz budynku zatrzymywana była para wodna. Bardzo ważne jest tutaj zastosowanie atestowanej folii paroizolacyjnej, ponieważ każda nieszczelność zrujnuje ocieplenie.