Hydroizolacja fundamentów może się odbywać z wykorzystaniem wielu materiałów, jednym z najpopularniejszych jest zaś papa bitumiczna. Warto zatem zadać sobie pytanie o to, jak wybrać taki jej rodzaj, który sprawdzi się najlepiej. Jeśli nie będziemy podchodzić do jej wykonania profesjonalnie, szybko poniesiemy konsekwencje takiego stanu rzeczy.
Woda jest w stanie wykorzystać najmniejszą nieszczelność, a tym samym – ukarać nas za najmniejszy nawet błąd. Dobranie optymalnego systemu hydroizolacyjnego jest więc w takim przypadku podstawą, a szczególny nacisk kładzie się właśnie na uszczelnienia połączeń izolacji oraz samych przejść rurowych. Papy bitumiczne nie są monolitem, możemy zdecydować się bowiem zarówno na wybór rozwiązań klasycznych, jak i na samoprzylepne membrany bitumiczne będące ich bardziej nowoczesną wersją.
Rodzaje pap bitumicznych
Wybór nie jest wcale mały, a kryteriami, jakie najczęściej bierze się pod uwagę są modyfikacja masy asfaltowej przez polimery, grubość oraz rodzaj zastosowanej osnowy. Papa asfaltowa składa się z osnowy nasyconej bitumem. Jeśli mamy do czynienia z papami modyfikowanymi, możemy mieć też pewność, że będą one zawierać dodatek polimerów, a więc tworzywa sztucznego. Tu najczęściej zastosowanie znajduje elastomer SBS cieszący się popularnością przede wszystkim dlatego, że papa zawdzięcza mu nie tylko stabilność formy, ale również dobrą przyczepność do podłoża i znaczną elastyczność utrzymującą się nawet wtedy, gdy temperatura jest dość niska. Oczywiście, wspomniany elasten również podlega modyfikacjom, od których w dużej mierze zależą właściwości papy.
Jeśli przymierzamy się do zakupu bitumicznych materiałów rolowych musimy mieć świadomość tego, że niektóre ich właściwości są znacznie ważniejsze niż inne. Na pierwszy plan wysuwa się rodzaj osnowy oraz jej gramatura, nie bez znaczenia jest jednak również zawartość składników rozpuszczalnych oraz to, w jakiej temperaturze można liczyć na to, że zachowają one giętkość. Tu kluczem do sukcesu wydaje się wybieranie takich rozwiązań, które zachowują giętkość w możliwie jak najniższej temperaturze.
Oznaczenia pap
Na rolkach pojawiają się zresztą podawane przez producentów symbole, na podstawie których możemy określić, z jakim rodzajem papy mamy do czynienia i z jakiego materiału została ona wykonana. Obecnie szczególnie popularne są papy wykonane z tkaniny szklanej, ich znakiem rozpoznawczym jest bowiem spora wytrzymałość na ewentualne zerwanie. Niestety, papa taka nie jest rozciągliwa, nie ma więc mowy o stosowaniu jej w przypadku powierzchni pionowych.