Rodzaje i zastosowanie folii hydroizolacyjnej

Udostępnij:

Folie hydroizolacyjne będą mocne, wytrzymałe, niezbyt drogie. A jeśli są dobrze ułożone to gwarantują skuteczną ochronę budynków przed wilgocią. Nic więc dziwnego, że popularność jest coraz większa.

Cechy takich folii

Z wyglądu będą one nieco podobne do folii ogrodniczych. Są one znacznie mocniejsze oraz bardziej wytrzymałe. Mają najczęściej ciemny kolor – czarny, brązowy albo szary. Są one wykonywane z tworzyw sztucznych, które nie będą przepuszczać wilgoci nawet z dużym ciśnieniem. Najczęściej stosuje się je do ochrony ścian przed wilgocią.

Podstawowe rodzaje folii

- płaskie

- tłoczone

- płynne.

Folie płaskie

Zwane są foliami budowlanymi, ponieważ są bardzo często na budowach wykorzystywane. Wykonane z polietylenu z dużą gęstością, albo też poliolefinu bądź PCV. Grubość jest rzeczywiście minimalna. Folie płaskie układane są na zakład, który ma być sklejony, zgrzany albo też łączony przez specjalny zatrzask. Na izolacje wygodniej będzie stosować folie, które mają taśmę klejącą. Zanim będą ułożone ścianę należy gruntować, oczyścić, wygładzić.

Skuteczność folii hydroizolacyjnej

Zastosowanie folii płaskich

Płaskie folie są stosowane na pionowych izolacjach przeciwwilgociowych oraz przeciwwodnych fundamentów, na izolacjach pionowych ścian piwnic, izolacjach na ławach fundamentowych, izolacji podłogi kładzionej na gruncie gdy dom nie ma piwnicy a także przy układaniu paneli na betonowej podłodze.

Folia tłoczona

Charakterystyczną formą folii tłoczonych będzie ich struktura, która zawiera wytłoczone kwadratowe albo też okrągłe wzory. Nazywane są one foliami guziczkowymi albo też kubełkowymi. Dzięki wzorom folia nie przywiera do ściany, ale będzie w stanie tworzyć przestrzeń wentylacyjną. Te folie są zdecydowanie mocniejsze i bardziej odpowiednie na mechaniczne uszkodzenia niż to się dzieje z foliami płaskimi. Mocowanie odbywa się z pomocą kołków.

Płynne folie hydroizolacyjne

Folie płynne są wygodne w stosowaniu w miejscach, które są mało dostępne, ciasne, albo we trakcie łączenia ze sobą różnych elementów. Zwykle są to mieszanki, które po kilku sekundach i wyschnięciu stają się gotowym zabezpieczeniem naszego budynku. Nakładane są poprzez natrysk. Taki sposób nakładania jest nieco droższy niż inne, ale z drugiej strony trzeba jednak pamiętać, że w tej formie nakładania osiągnąć możemy zdecydowanie lepsze efekty i dlatego dobrze się ona sprawdza. Nie da się jednak ukryć, że forma natrysku sprawdziła się rzeczywistsze świetnie i jej pojawienie się stało się istotnym krokiem na przód w zakresie izolacji budynków.

Socialmedia

Warte uwagi

Jak budować ściany działowe

Pomieszczenia w domu dzieli się najczęściej ścianami. Powinny się one charakteryzować trwałością, utrzymywać ciężar różnych przedmiotów, muszą gwarantować izolację akustyczną...