Jeśli chodzi o różnicę pomiędzy farbami akrylowymi a ftalowymi, to trzeba przede wszystkim wspomnieć o rodzaju spoiwa, jakie zastosowano do ich wytworzenia. Farba akrylowa schnie dość szybko, nie robi się żółta i, co bardzo ważne, nie poddaje się działaniu warunków atmosferycznych.
W przypadku farby ftalowej trzeba mówić przede wszystkim o tym, że się łatwo rozlewa, stosuje się ją w prosty sposób, ale za to nie sprawdzi się na grubych warstwach.
Jakie jeszcze są widoczne różnice między nimi?
Farby ftalowe (inaczej alkidowe) to farby rozpuszczalnikowe spajane przez roztwór żywicy ftalowej. Można tu wyróżnić dwa rodzaje rozcieńczalników. Jeden to benzyna lakowa (dla farb na żywicach tłustych i średniotłustych) oraz ksylen (dla farb na żywicach chudych). W farbach akrylowych (wodnych) spoiwem są dyspersje akrylowe.
Cechy farb ftalowych
Właściwości farb ftalowych są uzależnione od rodzaju i ilości kwasów tłuszczowych, znajdujących się w cząsteczce żywicy alkidowej. Przede wszystkim schną one po tym, jak przyłączy się do nich tlen z powietrza. Mogą się zmydlać, dlatego też nie zaleca się ich stosowania bezpośrednio na alkalicznych powierzchniach – np. na świeżych tynkach – na cynku i stali ocynkowanej i farbach krzemianowo-cynkowych (zwłaszcza tam, gdzie jest wilgotno). Te farby mogą zmięknąć w wodzie, więc nie nadają się do malowania części podwodnych oraz wewnętrznych części różnych zbiorników. Nie są one także odporne na działanie chemikaliów i rozpuszczalników.
W prosty sposób się je stosuje, łatwo się rozlewają. Ich powłoki są odporne na działanie czynników atmosferycznych, ale kiedy są na nie narażone przez dłuższy czas, to tracą połysk. Farby tego rodzaju, które są oparte na żywicach alkidowych, potrafią dobrze zwilżyć podłoże. Nie da się ich używać w grubych warstwach, ponieważ przez taką powłokę nie da rady dostać się tlen, dolne powłoki nie mogą szybko wyschnąć. Żywice alkidowe, które zastosowano do produkcji tego rodzaju farb, sprawiają, że mają one specjalne właściwości.
Te modyfikowane chlorokauczukiem (czyli chlorokauczukowe) są przeznaczone do stosowania ogólnego, szybciej schną, są odporne na wodę i nie poddają się działaniu czynników atmosferycznych (w większym stopniu niż zwykłe ftalowe). Te modyfikowane związkami winylowymi (czyli winylowe) mają krótki czas schnięcia, ulepszoną adhezję i są w dużym stopniu odporne na czynniki atmosferyczne. Natomiast te modyfikowane żywicami silikonowymi (silikonowe) mają krótki czas schnięcia, są odporne na temperaturę i warunki atmosferyczne.