Ile kosztuje działka budowlana?

Są regiony, gdzie m2 gruntu pod zabudowę kupić można za dwadzieścia parę złotych. Są jednak i takie, gdzie nawet pół tysiąca złotych będzie za dużo. Ile więc kosztują działki budowlane i od czego zależy ich cena?

Kiedy w centrum miasta pojawia się kawałek gruntu budowlanego do kupienia, ceny szybują. W większości przypadków jednak takie działki wykorzystywane są pod inwestycje biurowe. Gdzie indziej jednak dominują inwestorzy indywidualni. A ci szukają działek najlepszych dla siebie.

Koszt działki

Najdrożej na dobrych osiedlach

Z tego samego powodu, dla którego drogie są grunty w centrach miast, dużo trzeba zapłacić za działki budowlane na osiedlach, które cieszą się uznaną renomą. W największych miastach cena m2 może tam dochodzić nawet do 500 zł. I nic dziwnego.

W takich okolicach zwykle stoją już domy jednorodzinne. Nie ma ryzyka, że nagle wyrośnie obok fabryczka lub warsztat. To dzielnice dobrze skomunikowane i ze wszystkimi instalacjami. W dodatku ich reputacja opiera się na twardych faktach. Jednym słowem – to miejsca, gdzie wielu chciałoby zamieszkać. A wysoki popyt przekłada się na ceny.

Drogo także w nowych dzielnicach

Co nie znaczy, że dużo taniej jest w nowych dzielnicach położonych na obrzeżach wielkich miast. Także tam cena kilkuset złotych za metr kwadratowy gruntu nie powinna być zaskoczeniem. Nie bez przyczyny. To miejsca, które wkrótce mogą przekształcić się w szacowne osiedla, takie jak te najdroższe.

Popyt sprawia, że zarówno w przypadku już uznanych dzielnic jak i tych perspektywicznych trudno kupić działkę o dużej powierzchni. Byłoby to zresztą bardzo drogie. Dość powiedzieć, że ćwierć miliona za grunt pod dom jednorodzinny to bardzo dużo, nawet jak na wielkomiejskie warunki. A takie ceny obowiązują w tych miejscach.

Taniej pod miastem

Nieco taniej jest pod miastem, chociaż także tam najczęściej działki budowlane kosztują sporo. Wiąże się to z dość wyraźnym trendem – mieszkańcy wielkich miast przenoszą się do miejscowości okolicznych szukając nie tylko spokoju, ale i niższych cen.

W takich miejscach metr kwadratowy będzie więc kosztował 100-200 zł. Dzięki takim cenom chętni mogą kupić grunty o powierzchni sięgającej nawet tysiąca metrów kwadratowych. To już na tyle dużo, żeby oprócz domu zmieścić także kawałek ogródka.

Na wsi dużo taniej

W miejscowościach, które oddalone są od dużych miast o pół godziny, godzinę drogi, jest już zdecydowanie taniej. Tam można kupić działkę budowlaną w cenie nawet 50 zł za m2. Tyle, że także w przypadku małych miast lub wsi mechanizm jest podobny, jak w wielkich miastach.

Wieś

Najdroższe są najbardziej atrakcyjne tereny. Niekoniecznie w centrum, ale na przykład w okolicy miejscowego zabytku lub na uboczu, gdzie panuje cisza i spokój poszukiwane przez mieszczuchów. Drogo jest w pobliżu jezior czy rzek. Chyba, że chodzi o tereny zalewowe.

Komu także takie oferty wydają się za drogie, ten powinien rozejrzeć się za działką rolną. W wielu przypadkach można ją przekształcić w budowlaną lub uzyskać pozwolenie na postawienie budynku. A ceny? Takie grunty można kupić już za 10-15 zł za m2.