Jak układać kostkę? Wzory ułożenia kostki brukowej

Udostępnij:

Układanie kostki brukowej daje nam możliwość stworzenia wyjątkowych elementów pokrytych różnokolorową kostką, która będzie swoim wyglądem zachwycać.

Nawierzchnia z kostki brukowej – wymagania i możliwości

W trakcie wykonywania nawierzchni z kostki brukowej zwracać trzeba uwagę na kwestie techniczne. Przygotowanie prac jest bardzo ważne, trzeba brać pod uwagę takie kwestie jak korytowanie, podbudowa, odpowiednie spadki i wykonanie odwodnienia, które będzie konieczne, jeśli kostka ma być układana na bardzo dużym terenie. To wszystko ma duże znaczenie, ponieważ będzie potem wpływać na użytkowanie takiej powierzchni. Tak ważne będzie również tworzenie projektu, który będzie nam precyzował szerokość przejść, krzywizny łuków, pozwoli określić potrzebne ilości materiałów, znaczącym jego elementem będzie dobór kostki pod kątem geometrii i koloru, a także rodzaju wykończenia.

To wszystko będzie ważne od strony technicznej. A jak to wygląda od strony estetycznej? To jak się okazuje także kwestia, która ma spore znaczenie i powinna być brana pod uwagę. Zacząć trzeba oczywiście od planowania, by zastanowić się jaki wzór będzie układany. bez planu i projektu nie da się ułożyć zadowalającego nas wzoru.

Kostka obecnie występuje w wielu różnych kolorach, które mogą być ze sobą zestawiane. Tak wiec ostateczna liczba kombinacji jakie będzie można uzyskać jest bardzo liczna. Pewne ograniczenia występują, jednak ogólnie można powiedzieć, że jeśli tylko ktoś ma dobry pomysł to bez wątpienia będzie w stanie stworzyć sobie zadowalającą estetykę.

Projekt

Posiadając projekt będzie zdecydowanie łatwiej. Dlatego o ten element trzeba będzie zadbać już na samym początku i nie powinno się o nim zapominać. jeśli będziemy chcieli wykonywać nawierzchnię z kostki powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że projekt ułatwi układanie i dalej sprawi, że przejdziemy przez to nieco szybciej.

Wygląd kostki brukowej

Po pierwsze – moduł

Często pojawia się takie podejście, że jakoś to wyjdzie, jakoś to będzie i tak rozpoczyna się układanie kostek w formie przypadkowej. Często zresztą nie będzie to czynione świadomie, a raczej będzie to po prostu pominięcie tej ważnej decyzji. Chaos na budowie nie będzie się nigdzie sprawdzał także w zakresie brukowania. Dobrze będzie więc wypracować sobie moduł czy zasadę, którą będziemy się kierować. W najprostszej wersji może być jeden moduł z zasadą, że będzie się go układać rzędami. Już w taki sposób uzyska się pierwsze uporządkowanie prac, które potem dalej przynosić będzie nam zadowalające efekty prac. Przy większych powierzchniach będzie to szczególnie istotne.

Po drugie – zasada

Niektóre bardziej skomplikowane moduły wymagać będą oczywiście zdecydowanie większej staranności. W pewnych formach powinniśmy myśleć o kilku wersjach ułożenia. Decyzja może być bardzo ważna, gdy chodzi o przygotowanie moduły z zasadą, ponieważ od niej będzie zależeć ostateczny wygląd. Przykładem mogą być między innymi kostki prostokątne, które będzie się realizować z efektem modernistycznej siatki, gdy przesunie się lekko kostkę w rzędach o pół jej długości. Można będzie zastosować również obrócenie o 90 stopni, co sprawi, że zmieni się estetyka naszej nawierzchni. Ogólnie ułożenie kostki wymagać będzie pewnej staranności. Po przygotowaniu projektu i wypracowaniu metody działania układanie kostki okaże się proste, przebiegnie rzeczywiście sprawnie, a co najważniejsze ważne będzie również to, że ostatecznie uzyskiwany efekt estetyczny będzie na wysokim poziomie i cała nawierzchnia zaprezentuje się świetnie.

Socialmedia

Warte uwagi

Pustaki szalunkowe z betonu

To materiał, który określić można jako stosunkowo tani i jednocześnie bardzo wygodny, gdy chodzi o zastępstwo dla deskowania ścian fundamentów czy piwnic. Drewno nam nie będzie...